Často kladené otázky

Pôvod, vykurovanie, svetlosť: Čo by Vás mohlo okrem iného zaujímať na tému laminátových podláh EGGER, sme zhrnuli v tomto prehľade.

Kde sa vyrábajú podlahy EGGER?

EGGER vyrába svoje laminátové podlahy výhradne v nemeckých závodoch v mestách Brilon a Wismar. Čiže sú „Made in Germany“. Toto označenie pôvodu neznamená len vysokú kvalitu, ale aj istotu výroby a zodpovedné zaobchádzanie so zdrojmi.

Ako presne sa rozdeľujú „záťažové triedy“?

Európska norma EN 13329 predpisuje systém označovania, na základe ktorého môžu zákazníci zistiť, ktorá laminátová podlaha je na čo vhodná. Principiálne rozlišuje medzi „bývaním“ a tzv. „prevádzkovým“. Každá kategória je rozdelená do „mierneho“, „normálneho“ a „silného používania“. Z toho vyplývajú záťažové triedy.

Môžu sa laminátové podlahy klásť aj do kúpeľní?

Áno. V minulosti boli nosné dosky z MDF (drevovláknité dosky strednej hustoty) a HDF (vysokozhutnená drevovláknitá doska) háklivé na vodu, a do škár sa podľa možnosti nemala dostať voda. Vďaka novým technológiám zabraňujúce napučaniu ako aqua+ sú napučané hrany v dnešnej dobe minulosťou.

Je laminátová podlaha hlučná?

Nie. Laminátové podlahy od firmy EGGER sa kladú plávajúco na podložke. Systémová podložka silenzio znižuje hluk v priestore, čo sú zvuky chôdze v miestnosti, a taktiež kročajový hluk, čiže prenos do priestorov pod podlahou a do vedľajších priestorov.

Potrebuje laminátová podlaha soklovú lištu?

Tak ako parkety pozostáva laminátová podlaha z dreva. Rovnako sa rozťahuje alebo sťahuje, keď sa mení teplota v priestore alebo vlhkosť. Miesto pre tento pohyb jej poskytuje 8 až 10 mm široká dilatačná škára medzi stenou a podlahou. Najbežnejším prostriedkom pre zakrytie škáry je soklová lišta. Sortiment príslušenstva EGGER ponúka pre každý dekor perfektne zladenú lištu.

Aká veľká je plocha, na ktorej sa môže laminátová podlaha v maximálnej miere priebežne položiť?

Ak je miestnosť dlhšia alebo širšia viac ako 10 metrov, tak sa musia zabudovať dilatačné profily. Pre materiál špecifické pohybové vlastnosti laminátovej podlahy si toto vyžadujú aj pri prechodoch dverami, prechodoch a pri nepravidelných
miestnostiach.