DREVENÉ PARKETY BOEN

Drevené podlahy sa dotýkajú našich zmyslov, napĺňajú nás teplým a pohodlným pocitom, keď po nich kráčame. Navyše parkety vydávajú pri chôdzi príjemnejší zvuk ako laminát. Sú to podlahy, ktoré rozprávajú príbeh. Výberom parkiet BOEN získate podlahu, ktorá je živá, prirodzená a jedinečná, pretože žiadne dve parkety nie sú rovnaké. Vychutnajte si krásu a prirodzenosť parketovej podlahy z pravého dreva s dlhou životnosťou značky BOEN.


 

O spoločnosti BOEN

Nórska firma BOEN je rešpektovaná európska značka vďaka svojej 350-ročnej histórii a tradíciách založených na ohľade k prírodným zdrojom. Nórske dedičstvo skúseností a remeselného spracovania robí produkty Boen jedinečnými na medzinárodnom trhu. V 17. storočí začala na juhu Nórska firma BOEN písať svoje dejiny postavením píly. Tu boli pred 60 rokmi vyrobené aj prvé viacvrstvové parketové podlahy. Dnes architekti a stavitelia na celom svete oceňujú dizajn a kvalitu parketových podláh z pravého dreva. Produkty značky BOEN sa predávajú vo viac ako 50 krajinách na štyroch kontinentoch so sídlom v Nórsku. Okrem výrobných závodov v Litve, Švajčiarsku a Chorvátsku má BOEN obchodné zastúpenia v Nórsku, Nemecku, Litve, Veľkej Británii, Hong Kongu a USA a veľkú sieť partnerov po celom svete.

Drevo- obľúbený prírodný materiál

Drevo patrí k najobľúbenejším prírodným materiálom. Má vynikajúce fyzikálno- mechanické vlastnosti , čo je jedným z dôvodov, prečo sa stáva čoraz viac vyhľadávaným materiálom používaným pri výrobe podláh. Navyše drevené podlahy zlepšujú akustické vlastnosti v interiéri v porovnaní s laminátovými podlahami a preto drevené podlahy boli, sú a stále budú vyhľadávaným artiklom. Kresba dreva je natoľko atraktívna, že niet divu, prečo je toľkokrát kopírovaná aj pri výrobe iných druhov podlahovín, ako sú napr. dlažby, kompozitné podlahy, PVC podlahy a iné.

Udržateľný spôsob výroby

Podlahy BOEN sa vyrábajú z prírodných materiálov. Rešpekt k prírode a k požiadavkám na ekologickú udržateľnosť sa odráža v spracovaní surovín a nakladaní s nimi. Spoločnosť neustále hľadá nové metódy pre spracovanie materiálov čo najšetrnejším a najudržateľnejším spôsobom. Suroviny spracovávané v spoločnosti BOEN pochádzajú z udržateľných lesov a ďalších kontrolovaných zdrojov. Závody spoločnosti BOEN uplatňujú v súlade s normami organizácie FSCTM systém spotrebiteľského reťazca. Spoločnosti bola udelená nemecká značka BLUE ANGEL, ktorá dokazuje, že výrobné metódy spoločnosti majú za následok minimálne uvoľnovanie odpadových plynov a preto prispievajú k priaznivej klíme v interiéri.

 

Výrobné postupy

Výrobné postupy spoločnosti BOEN sú známe svojou kvalitou a vynikajúcim využitím zdrojov. Drevo je rýchle transportované na pílu a narezané, preto proces vysýchania môže začať čo najskôr, čím sa predíde zmenám farby. Drevo vysychá v monitorovaných podmienkách. To umožňuje zaručiť najvyššiu úroveň stability podláh BOEN.

Výroba viacvrstvových drevených podláh oproti masívnym dreveným podlahám značne šetrí zdroje. Tvrdé drevo sa využíva len na vrchnú vrstvu. Pre tri pätiny podláh BOEN je základom smrekové alebo borovicové drevo.

Vždy správna voľba- trojvrstvová parketová podlaha

Zloženie trojvrstvových podláh Boen:

 1. Nášľapná vrstva- Masívne drevo je využívané len na vrchnú vrstvu, čo je ekologicky šetrnejší prístup. Vedeli ste, že z jednej masívnej drevenej podlahy by sa dalo vyrobiť šesť trojvrstvových drevených podláh?
 2. Stredná vrstva- Starostlivo vybrané lamely vyrobené zo smrekového dreva s priečnými alebo polopriečnými letokruhmi zaisťujú vysokú rozmerovú stabilitu.
 3. Spodná vrstva- Podkladová vrstva zo smrekovej dýhy sa vyrába z jediného kusu a poskytuje stabilnú oporu.

Povrchové úpravy

Povrchová úprava ovplyvňuje vzhľad a odolnosť parkiet. Drevené podlahy BOEN si môžete vybrať s lakovaným, alebo olejovaným povrchom. Všetko záleži od vášho použitia a potrieb. Vďaka tomu sú naše podlahy ideálne pre každého, či už radi tancujete, nechávate svoje deti hrať sa na podlahe alebo máte domáce zvieratá. Lakovanie je najpoužívanejšou povrchovou úpravou drevených podláh. Zvyšuje odolnosť a životnosť podlahy. Druhou možnosťou je olejovanie. Drevo po ňom zostane prirodzene krásne, ale mierne sa zníži odolnosť voči oderu. Ponúkame vám na výber zo štyroch druhov povrchových úprav. Lak Live Pure, ktorý vyzerá a pôsobí takmer ako neošetrené drevo, lak Live Satin, Live Natural olej a obľúbený lak Live Matt. Namiesto menej hrubších vrstiev je na povrch parkiet nanášaných 6 tenkých vrstiev oleja alebo laku. Testy spoločnosti BOEN ukázali, že niekoľko tenkých vrstiev zvyšuje odolnosť povrchu. Žiadne laky ani oleje použité pri ošetrení povrchu podláh BOEN neuvoľnujú škodlivé látky.

Lak Live Matt

Po ošetrení šesťvrstvovým lakom Live Matt s veľmi nízkym leskom povrch podlahy vyzerá ako ošetrený olejom. Ponúka tak výhody povrchu odolného proti poškriabaniu a zároveň prirodzený vzhľad.

Olej Live Natural

Olej Live natural je prírodný prípravok na ošetrenie povrchu, ktorý obsahuje rôzne oleje, napríklad slnečnicový, bodliakový olej a olej zo sójových bôbov. Zároveň obsahuje aj prírodné vosky, karnaubský a kandelilový. Dvojitá aplikácia na špeciálne prispôsobenej výrobnej linke zaručuje, že olej prenikne do hĺbky dreva. Potom, čo sú póry dreva saturované, drevo sa prirodzene suší na čerstvom vzduchu. Tento proces sa nazýva Air- Plus Process. Takto ošetrená podlaha vyniká výnimočnou ochranou proti tekutinám.

Lak Live Pure

Lak Live Pure je nový moderný produkt vyvinutý spoločnosťou BOEN. Dubové podlahové dosky s povrchovo ošetrené lakom Live Pure si zachovávajú prirodzený vzhľad s ultra matným povrchom a zároveň sú veľmi dobre chránené. Lak Live Pure chráni podlahu pred prachom, nečistotami a tekutinami vďaka špeciálne upravenému povrchu, ktorý poskytuje drevenej podlahe hladký, jasný a prirodzene svetlý vzhľad, takmer ako pri neošetrenom dreve.

Lak Live Satin

Po ošetrení šesťvrstvovým lakom Live Satin aplikovaným vo výrobe získava podlaha hodvábny vzhľad a jej povrch sa stáva odolným proti poškriabaniu. Táto úprava výrazne znižuje nároky na starostlivosť a zvyšuje životnoť podlahy.

 

Prečo si vybrať povrch Live Pure?

Podlahy ošetrené lakom Live Pure vám dodajú pocit naolejovanej podlahy a zároveň budú vyzerať ako neošterené drevo. Zároveň si lak Live Pure vyžaduje menej údržby ako iné povrchy, čím sa stáva ideálnym pre váš rušný každodenný život. Drevené podlahy Live Pure sú chránené pred UV žiarením a podlaha si tak dlhšie zachová svoju prirodzenú farbu. Drevo je prírodný produkt, takže farba drevenej podlahy sa časom zmení, keď je vystavená svetlu. Tento proces bude prebiehať oveľa pomalšie v prípade podláh z tvrdého dreva, ktoré majú povrchovú úpravu Live Pure, vďaka čomu získate postupom času prirodzenú a jasnejšiu farbu.

Pevnejšie ako iné povrchy
Live Pure veľmi dobre chráni drevenú podlahu. V skutočnosti má pevnejší povrch ako lakované a olejované podlahy z tvrdého dreva vo všeobecnosti. Odolá oveľa viac rozliatým tekutinám a nečistotám a zachováva si prirodzený vzhľad.

Ako Live Pure účinkuje?
Live Pure je tenký lak, ktorý sa usadí do priehlbín pórov dreva, namiesto toho, aby ležal na povrchu ako hladký film. Inými slovami, lak kopíruje štruktúru dreva. Tento proces sa mnohokrát opakuje pre silný a solídny výsledok. Neovplyvňuje farbu vlákna a chráni prirodzenú farbu podlahy z tvrdého dreva, takže podlaha zostáva ultra matná.
 

Triedenie podláh BOEN

Drevo je produktom prírody. Každý strom má vlastnú štruktúru a osobitú kombináciu farieb.Niektoré druhy dreva, napríklad buk, majú relatívne jemnú textúru. Iné, ako je napríklad dub, majú bohatú štruktúru, ktorá prechádza od jemnej až po rustikálnu. Obrázok, alebo vzorka Vám preto nikdy nebudú môcť poskytnúť úplný obraz o hotovej podlahe. Je dôležité upozorniť na fakt, že farba podlahy sa môže zmeniť, keď je podlaha vystavená slnečnému svetlu. Tmavšie drevo väčšinou získa zlatistejší odtieň, zatiaľ čo svetlejšie podlahy mierne stmavnú. Popraskané hrče sú vyplené tmelom, preto sa medzi týmto tmelom a drevom môžu objaviť malé medzierky.


 

Štruktúra podláh BOEN

Jemná štruktúra CALM- podlahy s jemnou štruktúrou sa vyznačujú konzistetným rastom, sú takmer bez hŕč, príp. len s malými hrčami, majú priečne alebo pozdĺžne letokruhy.

Výraznejšia štruktúra LIVELY- podlahy s výraznejšou textúrou predstavujú prirodzené triedenie s malými až stredne veľkými hrčami, majú obmedzené spektrum farieb. Použité je výhradne jadrové drevo bez bele.

Rustikálna štruktúra RUSTIC- podlahy s rustikálnou štruktúrou sa vyznačujú výrazným rastom, väčšími hrčami, typická je kombinácia beľového a jadrového dreva a farebné rozdiely.

 

Drevené podlahy BOEN a podlahové kúrenie?

Žiaden problém! Tepelný odpor drevených podláh je nízky len 0,093 m2 K/W, čo znamená, že prenos tepla sa takmer neobmedzuje. Čo je potrebné vziať do úvahy je fakt, že dreviny ako buk, javor a jatoba sú náchylnejšie na tvorbu medzier, ako napríklad dub. Preto je dôležité zabezpečiť správnu klímu v miestnosti. Drevené podlahy v tomto prípade odporúčame pri pokládke celoplošne prilepiť na podklad. Získate tým stabilnú podlahu pod nohami a zabránite rozmerovým a tvárovým zmenám podlahy.

Dôležité fakty:

 • Drevené podlahy plne priľnuté k podkladu zaisťujú lepší prenos tepla
 • Maximálny výkon podlahového vykurovania je 60 W/m2
 • Teplota spodnej konštrukcie max. 29 °C
 • Relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti by mala byť v rozmedzí 30- 65 % pri minimálnej teplote 18 °C

 

Triedy odolnosti podláh BOEN a oblasti použita

Nie je pravda, že ak máte deti alebo domáce zvieratá, nemali by ste zvoliť drevené podlahy. Parkety sú živým materiálom a ak sa o ne postaráte, čo nie je ťažké, časom sa vyvinú a budú krajšie. V závislosti od miesta montáže sú parketové podlahy vystavené rôznej záťaži a miere opotrebovania. Tvrdosť dreva podľa Brinellovej skúšky, šírka dosiek, štruktúra, hrúbka nášľapnej vrstvy a ošetrenie povrchu ( lak alebo ošetrenie olejom) sú významnými faktormi ovplynňujúcími stabilitu a odolnosť vašej podlahy. Pri podlahách BOEN rozlišujeme 3 triedy odolnosti:

 • Trieda odolnosti 1 (bežná záťaž) - drevené podlahy sú vhodné pre obytné priestory vystavené bežnej záťaži s výnimkou mokrých oblastí a vstupných priestorov
 • Trieda odolnosti 2 (stredná záťaž)- drevené podlahy sú vhodné pre obytné priestory, administratívne budovy, zasadacie a konferenčné miestnosti, škôlky a pod. vystavené bežnej záťaži
 • Trieda odolnosti 3 (vysoká záťaž)- drevené podlahy sú vhodné aj pre frekventované miesta- napríklad v obchody, reštaurácie, tanečné a koneferenčné sály a pod.

Starostlivosť a údržba

Naučte sa, ako sa starať o svoju drevenú podlahu a bude vám to splácať celý život. Čistenie drevenej podlahy je rovnako jednoduché, ako čistenie laminátovej podlahy. Denné čistenie by sa malo vykonávať na sucho vysávaním, alebo zametaním. Raz za čas je potrebné parkety pretrieť vhkou handrou alebo mopom. V skutočnosti sa ale drevené aj laminátové podlahy musia čistiť s čo najmenším množstvom vody a vhodným čistiacim prostriedkom, aby bola podlaha suchá do dvoch až troch minút. V závislosti od toho, ako veľmi je vaša podlaha z tvrdého dreva namáhaná, podlieha prirodzenému opotrebovaniu. Stopy používania na povrchu sa môžu dlhodobo objaviť aj na tvrdom dreve a kvalitných povrchových úpravách. Preto odporúčame preventívne opatrenia a pravidelnú starostlivosť používaním produktov výhradne určených pre údržbu drevených podláh.

Tipy pre krásnu drevenú podlahu:

 • Pri vchode použite rohožky a behúne, pretože špina a piesok môžu pôsobiť ako brúsny papier. Odporúčame vyzuť si topánky.
 • Vyhnite sa škrabancom použitím plstených klzákov pod nohami stola a stoličky, ktoré zabraňujú poškriabaniu. Pri stoličkách s kolieskami sa odporúča použiť vhodnú podložku pod stoličku.
 • Udržujte podlahu čistú a pravidelne vysávajte prach. Akákoľvek vlhkosť by sa mala okamžite utrieť, aby sa zabránilo jej absorbovaniu drevom.

Všeobecné pravidlá pri čistení drevených podláh:

 • Podľa druhu povrchovej úpravy používajte na čistenie vhodné čistiace prostriedky
 • Lakované drevené podlahy by sa mali čistiť vhodným čistiacim prostriedkom (bez obsahu mydla), zatiaľ čo olejované podlahy by sa mali čistiť mydlom
 • Nepoužívajte agresívne a univerzálne čistiace prostriedky, pretože obvykle zanechávajú na povrchu matný povlak
 • Pokiaľ sa na podlahu dostane jedlo alebo nápoje, okamžite miesto utrite, aby sa zabránilo prípadnému trvalému poškodeniu podlahy alebo zafarbeniu
 • Nikdy nelejte vodu na podlahu z tvrdého dreva, pretože drevo by mohlo napučať a poškodiť podlahu
 • Pri pravidelnom používaní pôsobí čistiaci prostriedok ako prírodný zvlhčovač a povrch podlahy sa stane odolnejším voči zašpineniu a vode

Soklové lišty BOEN

Aby bola vaša nová podlaha dokonalá v každom detaile, je dôležité vybrať si tie správne soklové lišty, ktoré sa hodia k vašej drevenej podlahe a k štýlu vášho interiéru. Vytvorte si harmóniu výberom líšt BOEN v rovnakej farbe ako vaša podlaha alebo zvolťe moderné biele lišty, ktoré sa stanu nepriehľadnuteľným prvkom vášho interiéru. BOEN ponúka soklové lišty vyrobené z parketových podlahových dosiek, čo zaručuje, že budú mať presne rovnakú farbu ako podlaha. Nové dyhované soklové lišty sú teraz dostupné vo všetkých farbách podláh BOEN.


 

Podlahové lišty vo farbe podlahy

Podlahové lišty vyrobené z podlahových parkiet BOEN (58 x 14 x 2180 mm)

Tieto lišty sú vyrobené z vysokokvalitných viacvrstvových drevených podlahových dosiek BOEN. Ku každej podlahe BOEN je priradená odporúčaná lišta, ktorú si môžete zvoliť priamo pri objednaní podlahy. Lišty sú dostupné vo všetkých farbách parkiet, drevinách, formátoch aktuálneho sortimentu a všetkých povrchových úpravach: Live Matt, Live Natural a Live Pure.

Dýhované soklové lišty, lakované (58 x 16 x 2700)

Dýhované soklové lišty majú jadro z masívneho dreva, zaoblené hrany a dýhovaná vrchná vrstva je 0,5 mm. Sú dostupné vo všetkých farbách podláh BOEN. Vďaka hrúbke 16 mm sú tieto lišty obzvlášť užitočné, keď potrebujete zakryť väčšiu dilatačnú medzeru.

Biele soklové lišty BOEN

Dnešným trendom sú biele soklové lišty, ktoré podlahu opticky neuzatvárajú. Hodia sa do každého interiéru, odlišujú sa však svojim tvarom. V modernom interiéri krásne vynikne jednoduchý obdĺžnikový profil soklovej lišty, pričom rustikálnemu a klasickému štýlu dokonalé sadne profil so zaoblením. BOEN ponúka na výber dva typy bielých soklových líšt:

 • Biele podlahové lišty- tradičný nemecký profil (70/ 100/ 120 x 18 x 2500 mm)- elegantné biele profilované lišty s MDF jadrom majú dýhovanú vrchnú vrstvu.
 • Biele dýhované podlahové lišty- Design 17 ( 58 x 16 x 2500 mm)- moderné biele lišty s MDF jadrom a dýhovanou vrchnou vrstvou.

Inštalácia drevených podláh BOEN

Drevené podlahy je možné inštalovať dvoma spôsobmi, a to plávajúcim spôsobom alebo celoplošným lepením. Pri pokládke podlahy plávajúcim spôsobom je potrebné použiť vhodnú podložku pod podlahu a v prípade pokládky na minerálne podklady je potrebné použiť aj parozábrannú fóliu, aby sa zamedzilo prieniku vlhkosti z podkladu. Systém montáže 5G Click umožňuje rýchlu montáž podlahy.

Systém montáže 5G Click- najlepšia voľba pre montáž plávajúcej podlahy

 • rýchlejší a ľahší spôsob inštalácie jednotlivých dosiek
 • bez nástrojov
 • podľa zacvaknutia spoznáte, že je inštalácia hotová
 • vhodná aj pre celoplošné lepenie k podkladovej vrstve

Prezrite si našu ponuku drevených podláh >>